Ohlédnutí se za oslavami nového roku očima hasičů

zveřejněno 01.01.2015

Oslavy začátku nového roku jsou v naší zemi bujaré a každoročně zaměstnávají hasiče, policisty, zdravotníky i úklidové firmy. Ani letošní příchod nového roku se neobešel bez zásahů hasičů.

Prvních šest hodin nového roku 2015 jednotky hasičů zasahovaly u 136 událostí: 9 dopravních nehod, 21 technického zásahu a u 92 požárů. Dlouhodobý denní průměr počtu požárů byl během prvních šesti hodin nového roku překročen o 80%.

Nejvíce požárů zaznamenal za tuto dobu Moravskoslezský kraj (16 požárů), Jihomoravský kraj (16 požárů) a Ústecký kraj (15 požárů). V hlavním městě prvních šest hodin nového roku hořelo 10 krát. Nejklidnější oslavy strávili hasiči v Královéhradeckém kraji (0 požárů).

Nejvíce požárů vzniká od půlnoci do třetí hodiny ranní. Během první hodiny roku 2015 vzniklo 45 požárů, ke druhé hodině byly evidovány již 62 požáry a do třetí hodiny ranní to bylo 79 požárů.

Na nárůstu počtu požárů při oslavách nového roku má ve velké míře vliv lidská nedbalost, nesprávná manipulace s otevřeným ohněm a nedodržování bezpečnostních opatření při práci se zábavní pyrotechnikou. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, kdy lidé přestávají být dostatečně opatrní.

Tabulka počtu požárů v prvních šesti hodinách nového roku

RokPočet požárů
201170
201273
201395
2014104
201592 (data dle operačních a informačních středisek)

Jak vypadal příchod nového roku u HZS vybraných krajů?

HZS Středočeského kraje
Nový rok 2015 začal pro HZS Středočeského kraje dvě minuty po půlnoci, kdy hasiči z Berouna vyjeli vysvobodit čtyři osoby ze zaseknutého výtahu v centru města. Krátce poté přijalo operační a informační středisko hned několik hlášení o požárech kontejnerů a keřů, například v Čáslavi a v Kladně. K většímu požáru garáže od zábavní pyrotechniky byly vyslány jednotky do obce Kovansko kousek od Nymburka. Pět minut před čtvrtou hodinou ranní vyjelo pět jednotek likvidovat požár chaty do Zadní Třebaně, v půl šesté pak vyjely dvě jednotky k požáru stohu u Brandýsku. Minutu po šesté hodině se požární sirény rozezněly v Poboří na Kolínsku, kde začal hořet rodinný dům.

HZS hl. m. Prahy
Hasiči v hlavním městě evidovali zejména požáry plastových kontejnerů a požáry odpadu. Pár minut před první hodinou ranní provedli hasiči v Praze 8 násilný vstup do bytu, aby vysvobodili čtyři osoby uvízlé na balkoně. Do Dlouhé ulice v Praze 2 byly vyslány jednotky hasičů k plamenům na střeše – jednalo se o požár palet a obalů od zábavní pyrotechniky na plechové střeše. Požárem naštěstí ke škodě nedošlo. Příčinou požáru byla nedbalost při používání zábavní pyrotechniky.

HZS Plzeňského kraje
37 minut po půlnoci bylo osm jednotek požární ochrany vysláno k požáru domu v Bukovníku, okres Klatovy. Požár vznikl pravděpodobně od svíčky, která zapálila záclony, a dále se rozšířil na ostatní zařízení obytné místnosti. Škoda vzniklá požárem bude nejméně 750 tis. Kč. V době vydání této zprávy likvidace požáru ještě pokračuje.

HZS Jihomoravského kraje
První zásah jihomoravských hasičů v roce 2015 byl požár chaty v Brně Jundrově. Uvnitř chaty nebyl naštěstí nikdo nalezen.

HZS Olomouckého kraje
Výjezdy olomouckých hasičů v novém roce se svým charakterem příliš nelišily od práce jejich kolegů jinde po republice. Jednalo se o výjezdy k požárům kontejnerů na odpad, dále k požáru sazí v komíně, otevření bytu nebo sundání prstýnku z ruky.

Jak je vidno, tak hasiči se tak při vstupu do nového roku rozhodně nenudili!

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí GŘ HZS ČR